Hoci sa učenie detí angličtinu doma môže zdať trochu zložitejšie, opak je pravdou. Učiť sa s knižkou a drviť sa slovíčka alebo gramatické pravidlá ako v škole, to by bolo pre nich príliš nudné a zaručene by to vyvolalo odpor k jazyku.
Každé dieťa je jedinečné, má svoje tempo a platí na neho niečo iné. Dôležité je, aby učenie bolo interaktívne, čiže aby dieťa malo priestor sa vyjadriť, s vašou prítomnosťou, lebo vstup rodiča je veľmi dôležitý a zábavné, čím vytvárate vzťah dieťaťa k angličtine na celý život.
1.Stanovte si každodenný plán a dodržiavajte ho
Pre jazyk platí podobné pravidlo ako pri cvičení, veď cvičíte mozog dieťaťa. Ak chcete začať, nastavte si v hlave cvičenie povedzme na 15 min. Ale pravidelne, platí, že radšej kratšie a pravidelne ako dlho a nepravidelne. To isté platí pri učení cudzieho jazyka dieťaťa. Učíme sa spolu, stačí 15 minút a každý deň.
Náš tip: Začnite každý deň v stanovenom čase, ideálne pred alebo po každodenných činnostiach, napr. 15 min pred jedlom. Postačuje 15 minút denne, keďže menšie deti dlhšie neudržia pozornosť.
2.Hrajte sa hry s kreslením
Ak sa zabávajú, rýchlejšie sa učia. Preto ich vtiahnite do aktivity – napríklad sa zahrajte Pictionary. Je to hra, kde si nakreslite obrázok a potom pomáhate dieťaťu v angličtine hádať, čo ste kreslili. Je ideálna na preopakovanie slovíčok, ktoré ste sa spolu učili včera, pre utvrdenie v pamäti.
3.Aktivity s postavičkou
Každé dieťa má svoju obľúbenú postavičku. Povedzte nahlas frázu alebo dialóg s filmu a dieťa podporte aby vetu dokončilo alebo zopakovalo po vás. Napríklad, ak má dieťa rado snehuliaka Olafa, pustite mu pesničku Do you want to build a snowman, vytlačte mu Olafa z internetu, nakreslite si ho spolu, stiahnite si texty (zadajte do vyhľadávača do you want to build a snowman lyrics) a spolu sa naučte frázy.
4.Obrázkové knihy pre mladších
Deti milujú farebné obrázkové knižky. Krátke príbehy v angličtine pomáhajú deťom učiť sa jazyk a rozvíjať zručnosti v počúvaní a v čítaní. Ak si nie ste istí pri výslovnosti, skúste si v kníhkupectve požiadať o knižku s CD, ktoré môžete počúvať spolu.
Náš tip: Vyberte si zviera, napríklad leva a predstavte ho dieťaťu. A lion. This is a lion. A nechajte dieťa zopakovať slovíčko a frázu. Dopĺňajte základné otázky a odpovede, pričom vždy dieťa nabádajte, aby po vás opakovalo: What colour is the lion? Yellow. The lion is yellow. What is the lion doing? The lion is roaring / sleeping / running / eating, podľa obrázku.
5.Spravte si plán opakovania.
Vráťe sa k tejto tému v rámci opakovania na druhý deň a o týždeň. Takto si dieťa aktivity v angličtine rýchlejšie zapamätá. A tiež bude pokojnejšie, pretože túto aktivitu pozná, ľahšie bude spolupracovať. Potom uveďte novú aktivitu alebo tému.
6.Pesničky a veršovanky:
Na internete ich je veľa, stačí zadať do vyhľadávača Nursery Rhymes. Takéto videá sú veľmi dôležité, pretože deti sa učia aktivity, ktoré sa im ukazujú, aj keď ich ešte nevedia zaspievať.
Tu je potrebné povedať jednu dôležitú vec: vždy to robme s dieťaťom spolu s ním, pozerať video nestačí. Dieťa sa síce môže naučiť nejaké slovíčka, ale úlohou vás rodičov je tému, postavičku a príbeh bližšie popísať a rozprávať sa s dieťaťom o nej, klásť mu otázky pre utvrdenie slovnej zásoby..
Náš tip: Ak nechcete stále pozerať TV a lebo počítač, urobte si screenshoty obľúbeného videa. Vy sa musíte stať aktívnou súčasťou príbehu. Obrázky si vytlačte a vytvorte dej, budete mu ich ukazovať a vysvetľovať. K videu si nájdite texty piesní, spievajte ich popri ukazovaní obrázkov a dieťa sa neskôr pridá. Je dokázané, že deti sa spolu s rodičom naučia omnoho viac, ako keby mali iba pozerať video na YouTube.
7.Každodenné situácie
Popisujte každodenné situácie a aktivity, ktoré robíte. Deti tak dokážu rozprávať o akejkoľvek téme s ľahkosťou preto, lebo ju budú poznať z domu. Preto podporujte svoje dieťa, aby sa s vami rozprávali po anglicky a využite príležitosti, ktoré vám bežné situácie ponúkajú. Napríklad:
Náš tip: Kúpte si obrázkový anglicko-slovenský slovník, kde sú slovíčka zoradené podľa témy, napríklad hračky, domáci miláčikovia, zvieratá na farme ale aj technika a pod.
Učte deti, kým sú ešte malé, aby si vytvorili k angličtine vzťah. Stačí začať používať vyššie uvedené body a vaše dieťa bude mať z angličtiny radosť, pretože mu každodenne venujete svoju pozornosť. Hoci sa každé dieťa sa učí iným tempom, trpezlivosť pri vysvetľovaní a každodenná pravidelnosť pri učení doma vášmu dieťaťu pomôžu v zlepšovaní sa v angličtine.