Aj vy si niekedy želáte, že váš syn nebude mať problém plynule prejsť z jedného jazyka do druhého? Možno by ste chceli zažiť bezstarostnú poznávaciu dovolenku so svojou dcérou, ktorá sa plynule dorozumie s obyvateľmi a tí vám odporučia skvelé miesta, ktoré poznajú iba domáci.
V podstate záleží iba na nás, rodičoch, kedy svoje deti začneme motivovať k učeniu cudzieho jazyka. Otázka znie: má to byť v momente, kedy začínajú rozprávať alebo až keď budú mať zvládnutú slovenčinu?
Viacero štúdií dokázalo, že čím skôr dieťa s druhým jazykom začne, tým lepšie. Niektorí vedci hovoria, že druhý jazyk dokážu deti najlepšie zvládnuť do veku 6-7 rokov. Iní hovoria, že “jazykové okno” je otvorené až do veku puberty. Všetci sa však zhodujú, že je omnoho ťažšie začať s novým jazykom po puberte.
Prečo začať vo veku 3-4 roky?
Iba pred pár rokmi by ste vyzerali divne. Všeobecne sa predpokladalo, že by sa deti nemali učiť jazyk predtým, ako zvládnu svoju materinskú reč. Najnovšie výskumy však ukazujú niečo úplne iné.
Štúdie Harvard University potvrdzujú, ak sa deti učia v rannom veku druhý jazyk, ich kreativita, kritické myslenie a flexibilita dosahujú vyššie úrovne. Najmä prvé tri roky života sa považujú za najdôležitejšie obdobie v živote dieťaťa. Je to obdobie, kedy sa tvoria základy pre postoje a myslenie, a s tým sa rozvíja aj prirodzená schopnosť učiť sa.
Jazyk pomáha aj iným zručnostiam
Práve počas tohto obdobia deti veľmi rýchlo rozvíjajú svoje jazykové zručnosti. Jazyk hrá veľmi dôležitú úlohu vo vývine dieťaťa, pretože im umožňuje identifikovať svoje myšlienky a kroky, rozmýšľať nad nimi a robiť si plány, ktoré si uchovávajú v mysli a používajú ich.
Jazyk tiež pomáha deťom porozumieť pravidlám správania od rodičov ako aj tým, ktoré môžu využiť pri jednoduchých hrách. Podľa výskumu je učenie sa druhého jazyka pre deti v tomto veku rovnako jednoduché ako jazyka prvého. Možno to pre nás dospelých znie náročne, ale v skutočnosti to tak nie je.
Rozvíjajte schopnosť učiť sa do 8 rokov
Ľudský mozog je zázračná vec. Odkedy sa narodíme, učíme sa šiestimi hlavnými spôsobmi, a to: zrakom, chuťou, čuchom, sluchom, hmatom a činnosťou. Výskum preukázal, že až 50% našej schopnosti učiť sa, sa vyvinie do 4.roku života a ďalších 30% do 8 rokov. Preto by sme mali podporovať aj trojročné deti, aby sa učili druhý jazyk.
Neznamená to však, že 80% vedomostí alebo inteligencie sa formuje do veku 8 rokov. Platí ale, že deti rozvíjajú hlavné spôsoby učenia počas prvých pár rokov života.
Nielen jeden ale aj tri jazyky naraz
Hoci to znie neuveriteľne, výskum dokázal, že deti sa dokážu učiť bez toho, aby si to uvedomovali, nielen jeden ale aj tri rôzne cudzie jazyky! To, v čom malé deti excelujú, je učenie sa nepriamo – počúvaním svojho okolia a imitovaním ho. Čím je dieťa mladšie, tým lepšie dokáže prispôsobiť výslovnosť a vytvárať nové zvuky, ktoré my, dospelí, zvládneme len veľmi ťažko.
Deti vo veku 3-4 roky sa dokážu učiť prostredníctvom hry, pretože ich myseľ nie je preťažená faktmi a informáciami, ktoré je potrebné si uložiť a vyhodnotiť. Na to doplácame my starší.
Štúdia, ktorú robili v Dartmouth College v USA preukázala, že vo veku vyššom ako 10 rokov sa mozog začína meniť. Pre dospelého je už veľmi náročné učiť sa cudzí jazyk. Neznamená to však, že sa ho nevedia naučiť; iba to, že to nerobia s ľahkosťou ako dieťa. Mechanizmus, ktorý pomáha učeniu sa jazyka, nie je ten istý, ako keď sme boli vo veku 2-5 rokov.
V čom je výhoda detí, ktoré ovládajú 2 jazyky
Okrem plynulého vyjadrovania v cudzom jazyku sú deti, ktoré rozprávajú dvomi a viac jazykmi, lepšie v úlohách, ktoré si vyžadujú zmenu pozornosti.
Výskum tiež preukázal, že deti, ktoré najprv zvládli svoj materinský jazyk a potom sa učili druhý jazyk, dokázali síce plynule komunikovať v cudzom jazyku ale nikdy nedokázali nadobudnúť úroveň tých, ktorí sa začali učiť oba jazyky naraz.
Nakoniec je potrebné pripomenúť, že k úspešnému ovládaniu jazyka môže prispieť veľa faktorov. Kľúčovú úlohu hrajú rodičia, ale aj metódy výučby v školskom prostredí.
Je jasné, že vaše dieťa má veľký potenciál a schopnosti, ktoré mu pomôžu naučiť sa druhý jazyk od veľmi nízkeho veku a získať prízvuk ako rodený hovorca. Záleží len na vás, či mu tú príležitosť dáte.